780 710 270

Opinia geotechniczna to wynik badania podłoża gruntowego. Warto ją wykonać, ponieważ pozwala określić nośność i stabilność gruntu, co bezpośrednio wpływa na projekt fundamentów.
24 października 2024

Czy trzeba wykonać opinie geotechniczną?

Opinia geotechniczna to wynik badania podłoża gruntowego. Warto ją wykonać, ponieważ pozwala określić nośność i stabilność gruntu, co bezpośrednio wpływa na projekt fundamentów. Dodatkowo, dostarcza ona informacje o poziomie wód gruntowych i warunkach geotechnicznych. Wszystkie zalety opiszemy w odrębnym artykule ale najpierw przyjrzyjmy się, czy trzeba wykonać takie badanie czy jest one obowiązkowe? Spójrzmy na to od strony prawnej.

 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra (Dz.U.2020 poz. 1609, paragraf 20), „Część opisowa projektu architektoniczno - budowlanego  zawiera pkt. 5) opinię geotechniczną oraz informacje o sposobie posadowienia budynku.”

 

opinia geotechniczna zakres i forma projektu

 

Z tego przepisu wynika jasno, że opinia geotechniczna jest integralną częścią projektu architektoniczno-budowlanego. Dodatkowo, kolejne rozporządzenie określa przynależność budynku do konkretnej kategorii geotechnicznej. Na przykład, dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych jedno/dwu kondygnacyjnych przyporządkowuje się pierwszą kategorię geotechniczną i dla takiego obiektu obowiązuje paragraf 7.1, który stanowi, że dla obiektów budowlanych wszystkich kategorii opracowuje się taką opinię.

 

kategoria geotechniczna

 

Niezależnie od stopnia skomplikowania projektu domu, konieczne jest wykonanie tej dokumentacji. Powyższe informacje można znaleźć w dwóch rozporządzeniach ministra:

 

W sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200001609

 

W sprawie ustalenia geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20120000463

 

Podsumowanie

 

       Może się zdarzyć, że budynek otrzyma pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę bez opinii geotechnicznej – nie jest to rzadkością i bywa praktykowane. Nie każdy urząd wymaga tego dokumentu. Często inwestorzy rezygnują z wykonania badań pod pozorem znajomości własnej działki lub bazując na amatorskich odkrywkach, mniejszych pracach (np. wykop pod ogrodzenie), czy przekazywanej z pokolenia na pokolenie wiedzy typu: „tu są dobre piochy!”. Należy jednak pamiętać, że w przypadku awarii konstrukcyjnej, dochodzenie wykonuje się po linii najmniejszego oporu obwiniając kierownika budowy i owiane sławą osiadanie budynku. To jednoznacznie doprowadza do badań podłoża gruntowego.

 

STATIHAN

STATIHAN

STATIHAN

  780 710 270  

        kontakt@statihan.pl

konstrukcje żelbetowe